Şirket adına kayıtlı ve Araç Ruhsatında  Kamyon veya  Kamyonet yazan araç sahibi firmalar aşağıdaki belgeler olmadan araçlarınızı trafiğe çıkartmayınız

Firma için : K BELGESİ

Sürücü için : SRC BELGESİ ve PSİKOTEKNİK BELGESİ

 

SRC PSİKOTEKNİK K BELGELERİ olmadan yola çıkmayın.

Avrupa Birliği Uyum Yasaları hızlı bir şekilde çıktığı gibi uygulamaları da hızlı başladı. Bu süreçte ilk çıkan yasalardan olan ”Karayolu Taşıma Yönetmeliği”ndeki bir çok madde ticari araç sahiplerini ve sürücülerini çok yakından ilgilendiriyor .

4925 Sayılı Karayolu Taşıma Yönetmeliği ve Karayolu Taşıma Kanunu’na göre ticari araçları kullanmak için artık ehliyet tek başına yeterli bir belge olmaktan çıktı.

Yetki Belgesi Hangi Araçlara Alınır : Aşağıdaki 2 maddeyi de kapsayan aracınız varsa DİKKAT !

1. Araç şirket adına mı kayıtlı ?

2. Aracın ruhsatında kamyon veya kamyonet mi yazıyor ?

Başka bir şart aranmaksızın bu araçlar ticari araç sınıfına girmektedir.

Bu tip araçları olan firmalar araç için K BELGESİ sürücüleri  için de SRC BELGESİ ve PSİKOTEKNİK BELGESİ almaları zorunludur.

SRC (sürücü) veya başka bir adıyla Mesleki Yeterlilik Belgesi ve Psikoteknik Belgesi veya Psikoteknik Raporunu ticari araç kullanıcılarının alması zorunlu hale getirildi.

Src ve psikoteknik belgelerinin geçerliliği 5 yıl olarak belirlendi, 5 yılda bir yenilenmesi gerekiyor.

Src belgeleri kullanılan aracın niteliğine göre ( yolcu veya yük ) değişiyor .

Araç ruhsatında yolcu nakli bölümü işaretli ise bu araçları kullanan sürücülerin almaları gereken belgeler yurtiçi src ve uluslarası src diye de 2 ‘ye ayrılıyor, yurtiçi yolcu taşıma yapanlar, SRC 2 (Yurtiçi Yolcu Taşıma) Belgesi, uluslararası yolcu taşıma yapanlar SRC1 ( Uluslarası Yolcu Taşıma ) belgesi almaları gerekmektedir.

Araç ruhsatında yük nakli bölümü işaretli olan veya Yük – Eşya taşımacılığı yapan sürücüler ise yurtiçi yük-eşya taşımacılığı için SRC4 ( Yurtiçi Yük/Eşya Taşımacılığı ) Belgesi, uluslar arası yük / eşya taşımacılığı yapanlar ise SRC 1 ( Uluslar arası Yük / Eşya) belgesini almaları gerekmektedir.

Src alma, yönetmeliğe göre Bakanlığın yetki vermiş olduğu, Mesleki Yeterlilik Eğitim Merkezleri src veren kurslarına giderek, src kursu alınması gerekmektedir. Sektörün büyüklüğü ve belge alanların sayıca çokluğu göz önüne alınarak deneyimli sürücülere eğitimden muafiyet hakları tanınmıştır. Bu duruma göre 25.03.2003 ‘ ten önce ehliyet sahibi olan C –D – E sınıfı ehliyete sahip sürücülerden başka bir şart aranmaksızın src eğitim ve src sınavlarından muafiyet hakkı tanınmıştır .

25 Şubat 2003 ‘ten önce B ehliyeti almış sürücüler ise ehliyetin alınma tarihinin yanında SSK veya BAĞKUR kurumlarından birisine yine 25.03.2003 ‘ten önce girişinin olması gerekmektedir .

Bu kişiler de yine src kurslarına ve src sınavlarına girmeden muafiyetten yararlanarak src belgelerini alabilirler.

Eğitimden muaf sürücüler, muafiyet başvuruları için Ulaştırma Bakanlığı Gazi Üniversitesi’ni yetkili kılmıştır .

Src Muafiyet şartlarını sağlayan sürücüler src muafiyet için istenen src formlarını, istenilen formatta Gazi Üniversitesine göndererek muafiyet başvurularını yapacaklardır.

Muafiyete başvuran sürücüler src belgesi sorgulama larını Gazi Üniversitesinin sitesinden veya srcpsikoteknik adresindeki src sorgulama ubgup bölümünden takip edebilirler .

SRC belgesi olmadan trafiğe çıkan sürücülere ve araç sahiplerine 1 ocak 2010 ‘dan itibaren cezalar kesiliyor. Bu beleglerin denetimlerini birçok birim yapmaktadır src , psikoteknik , k belgeleri denetimlerini yapan ve cezaları kesen birimleri şöyle sıralayabiliriz :

Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde çalışan 30 bine yakın sivil memur, Jandarma Trafik, Trafik Polisi ve Trafik Zabıtası.

Trafik kontrollerinde src ve psikoteknik belgesiz araç kullandığınız tespit edilmesi halinde, sürücüye 241.00 TL araç sahibine ise 2.426.00 TL para cezası uygulanıyor.

SRC belgesi olmadan araç kullanılması durumunda denetimi yapan memur gerekli görürse aracı o an için trafikten men edebiliyor. En önemlisi de SRC belgesi veya psikoteknik yeterlilik belgesi olmadan trafik kazasına karışılırsa sigorta şirketleri tarafından hasar ödemesi de yapılmaması ile karşı karşıya kalınabiliyor. Çünkü yasa ticari bir aracı kullanan sürücüyü tanımlarken Yürürlükteki Yeni Karayolu Taşıma Yönetmeliği Madde 36 :

Bir kişinin sürücü sayılabilmesi ve ticari bir aracı kullanması için ;

1- ehliyetinin olması 2- Src mesleki yeterlilik belgesinin olması 3- Psikoteknik Sağlık raporunun olması gerekmektedir . Bu beleglerden birisini almayan sürücüler sürücü sayılmadığından ehliyetsiz araç kullanmayla eşdeğerde tutulduklarından, herhangi bir kaza durumunda ehliyetsiz araç kullandıkları için hasar ödemesi alamama ve trafikte kusurlu olma ile karşılaşacaklardır.

Src belgesinin yanında alınması zorunlu 2. belge de Psikoteknik raporu ( Psikoteknik Yeterlilik Belgesi ) veya başka bir adıyla Psikoteknik sağlık raporudur .

Psikoteknik nasıl alınır ? Psikoteknik nerden alınır ? Psikoteknik Merkezleri ?

Psikoteknik belgesi için de ticari araç sürücüleri her 5 yılda bir İl Sağlık Müdürlüklerinin yetki vermiş olduğu psikoteknik merkezleri ne giderek bedeni ve psikoteknik açıdan sağlıklı olduklarını gösteren bir sağlık raporunu yetkili sağlık kuruluşlarından almaları gerekmektedir .

Psikoteknik testi ortalama 1 saat sürmektedir .

Psikoteknik testi nedir?

Sürücülerin daha güvenli araç kullanmalarını sağlayan zihinsel özelliklerinin (algı, dikkat, hafıza, muhakeme vb.); psikomotor yetenek ve becerilerinin (tepki hızı, göz, el, ayak koordinasyonu vb.); tutum-davranış, alışkanlık ve kişilik özelliklerinin (risk alma, saldırganlık, sorumluluk, öz kontrol vb.) ölçülmesi ve sürücülük açısından uygunluğu-yeterliliği hakkında bir sonuca varılmasıdır.

Psikoteknik testi nasıl yapılır ? Psikoteknik Raporu Veren Yerler ? Psikoteknik Merkezleri Nerelerde Var ?

Ön Bilgi Formu ve Trafikteki Durum ve Davranış Testinin doldurulması ile başlayan uygulama daha sonra sürücü Psikoteknik Test Değerlendirme cihazına alınıyor, bu cihazda bilişsel ve psikomotor yeteneklerini ölçmek amacıyla çeşitli testler uygulanıyor. Son olarak da Psikoteknik Değerlendirme cihazından alınan test sonuçlarıyla birlikte psikolog görüşmesi gerçekleştirilir. Bu görüşmede sürücünün test sonuçlarının değerlendirmesi psikolog tarafından yapılıyor.

Psikoteknikte esas olan alınan sağlık raporudur, psikoteknik kartının tek başına bir hükmü yoktur, psikoteknik testleri başarıyla geçen sürücüye İl Sağlık Müdürlüğü’nün onaylı bir raporu verilir, psikoterapiler psikolog eşliğinde yapılır ve ortalama 1 saat sürer. Geçerli olan belge Psikoteknik Raporudur.

Borsaport olarak : src, psikoteknik için tüm Türkiye geneline hizmet vermekteyiz. Anlaşmalı olduğumuz merkezler aracılığı ile src eğitimleriniz ve psikoteknik testleriniz yasaya uygun bir güvenli bir şekilde en uygun fiyata ve en hızlı hizmeti alarak işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

K belglerinde son durum için, src eğitim, src muafiyet, psikoteknik değerlendirme, psikoteknik merkezleri, src belge alma, src teknik, src forum, src test, src online, src internet, k belgesi,src Ankara, src kartı, src İstanbul, src adres, src belgesi Ankara, src veren kurslar, k belgesi için gerekli evraklar, src eğitim merkezi, k belgesi nedir, k2 firması, src belgesi sorgulama, k belgelerinde son durum, src alma, src almak için tüm sorularınız için ve hizmet almak için hemen arayınız.

Türkiye’ nin bu alanda en çok tavsiye edilen firmasından hizmet almak için geç kalmayınız lütfen .

Hemen arayın yardımcı olalım 0212 465 42 32 ( Pbx)

K2 BELGESİ İSTANBUL K2 İSTANBUL K2 YETKİ BELGESİ İSTANBUL K BELGESİ İSTANBUL